AYPA-TV Guinnes Rekorlar Kitabina göre "Dünyanin En Kücük Televizyon Kurumudur"...

 

Gazeteci Sinan Kara

TR - 35430 İzmir Urla Cezaevi

"Benim doğru bildiğim yol onlara göre yanlış.  Yanlışa giden yol ise onlara çıkıyordu."

 

Cagdas Gazeteciler Dernegi ==> www.CGD.org.tr

 

 

 

 

 

 

 


Gazeteci Sinan Kara


Sinan Kara'nın Gazetesi


Sinan Kara'nın Haberleri


Haberlerde Sinan Kara


Sinan Kara Mahkemede


Sinan Kara'ya Destek


Sinan Kara'nın Avukatı Burhan Apaydın


Sinan Kara'nın Oğlu
Burhan Apaydın Kara


Ziyaretci Defteri'ni OKU
Ziyaretci Defteri'ne YAZ


Sinan Kara Yahoo! GroupsGazeteci@SinanKara.com
Gazeteci_Sinan@mynet.com
SinanKara2000@yahoo.com


Tel : 0537 354 72 74


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsor:

AYPA-TV ist laut Guinness Buch der Rekorde "Der kleinste Fernsehsender der Welt"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datça Haber
Gazeteci Sinan Kara'nın Aktüel Konular Hakkındaki Yazılarını Okumak için
Buraya Tıklayınız...

26.10.2003 Cumhuriyet - Sinan Kara cezaevine alınmadı1 yıl hapis cezası aldığı davayı AİHM'ye taşıyacak

Kara, cezaevine alınmadı

HAKAN DİRİK

İZMİR -
Eski başbakanlardan Tansu Çiller 'in oğlu Mert Çiller 'in korumalarını basın yoluyla tehdit ettiği gerekçesiyle bir yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Sinan Kara, dün gittiği cezaevinden resmi işlemleri tamamlanmadığı gerekçesiyle geri çevrildi. İlginç gerekçelerle hakkında açılmış pek çok dava bulunan Kara, dün gazeteci arkadaşları tarafından uğurlandığı Urla Cezaevi'nde de ilginçliklerle karşılaştı. Kara, resmi işlemleri tamamlanamadığı gerekçesiyle cezaevine alınmadı. Hakkında yaklaşık 30 dava açılan Kara'nın dava trafiği 26 Aralık 2000'de Datça Kaymakamı'nın Fak-Fuk-Fon'dan sağlanan paralarla ''kaymak tabakaya'' verilen iftar yemeğini haberleştirmesiyle başladı. Kara, dün kendisini uğurlamak için toplanan gazeteci arkadaşlarına yaptığı açıklamada, hakkında peş peşe açılan davalara artık herkesin ''güldüğünü'' belirtti. Kara, hapse gireceği davayla ilgili olarak önümüzdeki hafta AİHM'ye başvuracağını açıkladı.

Cumhuriyet 26.10.2003

 


 

25.10.2003 Sinan Kara Basın Toplantısında25.10.2003 Çağdaş Gazeteciler Derneği Ege Şubesi Başkanı Macit Sefiloğlu basın toplantısında
 Gazeteci Sinan Kara Cezaevinde
Utku BOLULU - İZMİR (DHA) - 25.10.2003

 

Gazeteci Sinan Kara cezaevinde

SAHİBİ olduğu Datça Haber Gazetesi´nin iki nüshasını zamanında kaymakamlığa vermediği için geçen yıl üç ay hapis yatan gazeteci Sinan Kara, bu kez de Mert Çiller´in korumalarını basın yoluyla tehditten 144 gün hapse girecek. Urla Cezaevi´ne girmeden önce, uyanıp nereye gittiğini sorar endişesiyle 4 yaşındaki kızı Berfin´i öpemediğini söyleyen Kara, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne başvuracağını söyledi.

Datça´da 20 yıldır gazetecilik yapan Sinan Kara, Çağdaş Gazeteciler Derneği Ege Şube Başkanı Macit Sefiloğlu´yla birlikte Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lokali´nde basın toplantısı yaptı. Kara, hakkında 30 ayrı dava açılmasına neden olan sürecin 26 Aralık 2000 tarihinde Datça Kaymakamı tarafından düzenlenen ve masrafları Fakir Fukara Fonu´ndan karşılanan iftar yemeğine fakirlerin katılamadığını haber yapmasıyla başladığını söyledi. Bu haberden sonra hakkında pek çok dava açıldığını belirten Kara, ``Traji-komik bir hayatım oldu. Kaymakamlığa gazete vermediğim için 3 ay hapis yattım. Türkiye´de demokrasi varsa, yargı bağımsızlığı varsa yararlanmak istiyorum. Çünkü suçsuzum. Onurluyum, gazetecilik yaptığım için bunlar başıma geliyor'' dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne başvuracağına dikkat çeken Sinan Kara, yetkililerin Türkiye´yi mahkum ettirmek için herşeyi yaptıklarını söyledi. Hakkındaki dokuz davanın hala sürdüğünü, ancak kendisinin duruşmalara katılmadığını belirten Kara, mahkemelerin ilk celsede kararı verdiklerini, katılmasının karara etki etmediğini önesürdü. 2000'de Datça'ya gelen Mert Çiller'i izlerken korumalarının makinesini kırdığını, kendisinin de karakola gidip şikayetçi olduğunu beliten Kara, ``Ancak Tansu Çiller´in oğlunun arkadaşları ve korumaları benim kendisini basın yoluyla tehtid ettiğimi önesürüp davacı oldu. İki yalancı tanıkla sanık duruma düştüm. Fakat, ceza alınca şahitler yalan söylediklerini belirten itirafname yazdılar. Benim suçsuz olduğumu açıkladılar. Ancak, yeniden yargılanma talebim mahkumiyet kararımı veren Datça Asliye Ceza ve Muhla Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından reddetildi. Yargıtay da kararı onaylayınca cezam kesinleşti'' dedi.

Sinan Kara, Urla Cezaevi´nde 144 gün hapis yatacak. Cezaevi´ne ikinci kez girdiği için, ortama alıştığını söyleyen Sinan kara, burada yaşadığı adaletsizliklerle ilgili bir kitap yazacağını açıkladı. İki çocuğu olan Sinan Kara, evden ayrılırken uyuyuyan 4 yaşındaki kızı Berfin´i öpmek istediğini belirterek, ``Ancak, uyanacağı ve nereye gittiğimi soracağı kaygısıyla yapamadım. Evden kızımı öpmeden ayrılıp, cezaevine giriyorum  dedi. Çağdaş Gazeteciler Derneği Ege Şubesi Başkanı Macit Sefiloğlu, Türkiye´nin Avrupa Birliği uyum yasalarını süratle çıkarmaya çalıştığı bu süreçte üzüntüyle Sinan Kara´yı cezaevine uğurladıklarını söyledi. Yargı kararları üzerinde yorum yapmanın doğru olmadığını belirten Sefiloğlu, ``Ancak Sinan Kara´nın yargılandığı 30 davanın de neden açıldığını biliyoruz. Anadolu´daki pek çok gazetecinin başına gelebilecek bu olaylar Sinan´ın kaderi oldu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek´e başta ÇGD olmak üzere pek çok kuruluş ve kişi Sinan için başvuru yapmasına karşın sonuç alınamadı. Sinan Kara, gazeteleri Kaymakamlığa vermemek, Kaymakam´ın fotoğrafını çekmek gibi gazetecilerin hergün yaptığı işler nedeniyle ceza aldı. Anadolu´da pek çok gazeteciye bu anlamda baskı var. Bu Sinan´ın değil tüm Türkiye´nin ayıbıdır'' dedi. Kara, toplantıdan sonra gazeteci arkadaşlarıyla birlikte Urla Cezaevi´ne doğru yola çıktı

HABER: Utku BOLULU İZMİR (DHA)
 

25.10.2003 Milliyet - Can Dündar: "Bugün bir gazeteci hapse giriyor." Can Dündar - Milliyet - 25.10.2003:
"Bugün bir gazeteci hapse giriyor"

"Sinan Kara" davası Türkiye'nin yüz karası...

 


 

 
 

 

Cumhuriyet Dergi - 04.05.2003


 


 


 
 

 

 
 
 

  

  

 

 

 

SinanKara.com SAYFA 2 

SinanKara.com SAYFA 3  

 

 

 

REKLAMLAR

Sinan Kara'nın
Aktüel Yazıları

Gazeteci Mehmet Yürek'in Yazıları

DATÇA HABER 

 

DENİZ İNŞAAT TURİZM ve TİCARET A.Ş. Müh. İsmail Deniz
 


ÇGD


UĞUR MUMCU - SAKINCALI PİYADE
UĞUR MUMCU


Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mamak Askeri Cezaevi, Haziran 1971
Deniz Gezmiş
Yusuf Aslan
Hüseyin İnan
01 02 03 04


EVRENSEL
Evrensel


Metin Göktepe
Metin GöktepeAHMET KAYA
AHMET KAYA


BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENİYOR
Basın Özgürlüğü Engelleniyor - TGC 

 

   

 
   

Bu site Gazeteci Sinan Kara'yı desteklemek için Avrupalı Türk Gazeteciler tarafından hazırlanmıştır. 
© 2002 / 2003
- Dipl.-Ing. Ali YILDIRIM - AYPA-TV   -   28.09.2002 - 26.10.2003

Ziyaretçi Sayısı:

FastCounter by bCentral