AYPA-TV Guinnes Rekorlar Kitabina göre "Dünyanin En Kücük Televizyon Kurumudur"...

 


Gazeteci Sinan Kara


"Benim doğru bildiğim yol onlara göre yanlış.
Yanlışa giden yol ise onlara çıkıyordu."

 

Cagdas Gazeteciler Dernegi ==> www.CGD.org.tr

 

 

 

 

 

 

 


Gazeteci Sinan Kara


Sinan Kara'nın Gazetesi


Sinan Kara'nın Haberleri


Haberlerde Sinan Kara


Sinan Kara Mahkemede


Sinan Kara'ya Destek


Sinan Kara'nın Avukatı Burhan Apaydın


Sinan Kara'nın Oğlu
Burhan Apaydın Kara


Ziyaretci Defteri'ni OKU
Ziyaretci Defteri'ne YAZ


Sinan Kara Yahoo! GroupsGazeteci@SinanKara.com


Tel : 0537 354 72 74


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsor:

AYPA-TV ist laut Guinness Buch der Rekorde "Der kleinste Fernsehsender der Welt"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datça Haber
Gazeteci Sinan Kara'nın Aktüel Konular Hakkındaki Yazılarını Okumak için
Buraya Tıklayınız...


 

Sinan Kara 15 ve 16 Ekim 2003 tarihli Cumhuriyet'te

Sinan Kara Haber yaptıkça suçlandı - Sinan Kara Hapis Yolunda
Cumhuriyet 15.10.2003
SIFIR NOKTASI / ORAL ÇALIŞLAR

oralcalislar@cumhuriyet.com.tr

Sinan Kara Hapis Yolunda

Gazeteci Sinan Kara , kesinleşen bir ceza yüzünden hapishane yolunu tutmak üzere. Bu kez Tansu Çiller 'in oğluna hakaret ettiği iddiasıyla hapse atacaklar Sinan'ı. Sinan Kara, gözü kara bir gazeteci olmanın cezasını çekiyor. Üstelik Adalet Bakanı Cemil Çiçek ona kararın bozulması için yazılı emir yoluna başvuracağı sözünü verdiği halde.

Ben Sinan'ın kaç kez içeri girip çıktığının hesabını şaşırdım. Cezalarını hep yerel yöneticileri, mülki amirleri kızdırmaktan alıyor. Bir küçük ilçede tek başına korkmadan gazetecilik yapmak nasıl bir işse onu deniyor Sinan Kara. Tabii böyle olduğu için de başına gelmedik kalmıyor. Bu kez de beş aylık bir ceza için hapse girecek. Anlaşıldığı kadarıyla, aldığı cezalar yüzünden, Basın Yasası nedeniyle gazetecilik mesleğini de yapamayacak hale gelecek.

Sinan Kara, yerel yöneticilerin açtığı davalar, ona yönelttikleri baskılar nedeniyle artık gazetesini çıkaramıyor. Maddi bakımdan tamamen çaresiz bir duruma düştü. Bu beş aylık ceza eşi ve iki çocuğuna yeni bir darbe daha olacak.

Sinan Kara, 3 Ağustos 2000'de Datça'ya gelen Mert Çiller 'in fotoğrafını çekmek isterken engellenmiş ve fotoğraf makinesi kırılmıştı. Bu olay üzerine davacı olan Kara, zararının karşılanmasını istedi. Ancak mahkemeye tanıklarla gelen Mert Çiller tarafı, Kara'nın, ''İstediğim parayı vermezseniz kadınlarla resimlerinizi basarım'' dediğini ileri sürdü. Çiller'in tanıklarını dinleyen mahkeme bu tanıklıklara dayanarak Kara'yı, ''basın yoluyla tehdit'' suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırdı. Kara'nın makinesinin kırılmasına neden olan Mert Çiller'in arkadaşı Nazmi Kemal Gürani ise ''basit eylem'' suçundan iki ay hapse mahkûm oldu ve ceza paraya çevrilip ertelendi.

Kara aleyhindeki karar, Ahmet Öztürk ile Toycan Selçuk ' un ifadelerine dayanılarak alındı. Öztürk, ilk ifadesinde Kara'nın tehdit etmediğini söylemesine karşın, sonradan ifade değiştirdi. Toycan Selçuk da ifadesinde: ''Gürani, Kara'ya 'Utanmadan benden para istiyorsun' dedi. Kara da, 'Ne olmuş istemişsem' yanıtı verdi'' dedi. Davanın Yargıtay aşamasında da Başsavcılık, Öztürk'ün çelişik beyanlarda bulunduğu ve Kara'nın suç teşkil edecek bir eylemi olmadığı gerekçesiyle beraatını istedi. Ancak 4. Ceza Dairesi kararı 31 Mart 2003'te onayladı.

Kara'nın cezası onaylanınca tanıklar yaptıklarından üzüntüye kapıldılar ve mahkemeye başvurarak yeni ifadeler verdiler.Tanıklardan Selçuk, ''Beni, Gürani yönlendirdi. Kara, tehdit için değil, kırılan fotoğraf makinesi için para istedi. Masum birinin ceza almasından suçluluk duyuyorum'' diye konuştu. Öztürk de şunları söyledi: ''Kara gelince Gürani sinirlendi. Gürani masayı Kara'nın üzerine itince fotoğraf makinesi de yere düştü. Kara tehdit etmedi, ancak zararının karşılanmasını istedi.''

Kara, bu ifadelerle mahkemeden yargılamanın yenilenmesini istedi. Ancak mahkeme ''ifadeler inandırıcı değil'' gerekçesiyle başvuruyu kabul etmedi. Kara, bu kez Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak yine reddedildi.

Son olarak çareyi Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e başvurmakta bulan Sinan Kara, Bakan Çiçek ile Meclis koridorunda görüştü. Kara; görüşme sırasında yazar Eşber Yağmurdereli ve 78'liler Vakfı sorumlularının da hazır bulunduğunu ve görüşmede Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, konuya vakıf olduğunu ve verilen bu cezanın hukuksuzluklarla dolu olduğunu söylediğini, adli tatil sonrası kararı yazılı emirle bozma sözü verdiğini aktardı..

Sinan Kara'nın içeri girme süreci geldi çattı, kararı yazılı emirle bozması beklenen Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in yapabileceği bir şeyler olması gerekir. Bir gazetecinin habercilik nedeniyle ceza alıp hapse girmesini nasıl içine sindirecek?

Hapse girmeye hazırlanan Kara telefonda şunları söyledi: ''İnatla iç hukuk yollarını tüketmeyi bekleyerek, adaletsizliğin giderilmesini umut ettim. Ancak yetkililer izleyici kalmaya devam ettiler. Avukatım Erdal Doğan aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağım.''

Umarım, Sinan içeriye girmeden bir çözüm bulunur.


 

Cumhuriyet 16.10.2003
Adalet Bakanı 'sözünü tutmazsa' gazeteci Sinan Kara cumartesi günü cezaevine girecek

 

Gazetecilik sanık kürsüsünde

* Gazeteciliğin bedelini, hakkındaki 30 dolayındaki dava ve hapis cezasıyla ödeyen Sinan Kara, fotoğraf makinesini kıran korumaları 'basın yoluyla tehdit ettiği' gerekçesiyle ikinci kez cezaevine girecek. Mahkûmiyet kararına neden olan tanıklar, ikinci ifadelerinde Kara'nın korumaları tehdit etmediğini itiraf etmişlerdi.

İLHAN TAŞCI

ANKARA - Gazeteci Sinan Kara , hakkında ''yalan beyanla'' kurulan hüküm uyarınca ikinci kez cezaevine girecek. Kara, ''Basın yoluyla tehdit suçu'' işlediği savıyla, mesleğinden de olabilecek. Adalet Bakanı Cemil Çiçek , Kara'ya dosyasını bildiğini, Yargıtay tarafından onanan kararın yazılı emir yoluyla bozulmasını isteyeceğinin sözünü vermişti. Adalet Bakanı Çiçek, cumartesi günü teslim olacak Kara'nın dosyasına ilişkin henüz bir girişimde bulunmadı. Mahkûmiyetine neden olan tanıklar, ifadelerini değiştirerek Kara'nın yalnızca kırılan fotoğraf makinesinin zararının ödenmesini istediğini kabul etmişlerdi.

Şikâyetçiydi sanık oldu

Gazeteciliğin bedelini hakkındaki 30 dolayındaki dava ve hapis cezasıyla ödeyen Sinan Kara, Datça'ya gelen eski Başbakan Tansu Çiller 'in oğlu Mert Çiller 'in fotoğrafını çekmek isterken fotoğraf makinesi kırıldı. Emniyete, korumalardan şikâyetçi olmak için giden Kara, karakoldan sanık olarak çıktı.

Davcılar, Kara'nın ''İstediğim parayı vermezseniz resimleri basacağım'' diyerek tehdit ettiğini öne sürdüler. Yerel mahkeme, ''basın yoluyla tehdit'' suçunu işlediği iddiasıyla Kara'yı 1 yıl hapis cezasına mahkûm etti.

Kara'nın mahkûmiyetine dayanak oluşturan tanık Ahmet Öztürk ilk ifadesinde, tehdidin söz konusu olmadığını söyledi, sonra ifadesini Kara aleyhine değiştirdi.

Tanıklar ilk ifadelerini reddetti ama..

Yargıtay Başsavcılığı, Öztürk'ün ifadelerini birbiriyle çelişkili bularak Kara'nın beraat etmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak Yargıtay 4. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını onadı.

Yeniden ifade veren tanık Ahmet Öztürk, Kara'nın kimseyi tehdit etmediğini, ancak kırılan fotoğraf makinesi nedeniyle zararının karşılanmasını istediğini söyleyerek yalan beyanda bulunduğunu kabul etti.

Tanık Toycan Selçuk da ''Kara tehdit için değil, kırılan fotoğraf makinesi için para istedi. Masum birinin ceza almasından suçluluk duyuyorum'' dedi. Kara, tanıkların yalan beyanda bulunduklarını kabul etmesi nedeniyle, yeniden yargılanma istedi. Ancak mahkeme bu istemi reddetti.

Yargıtay'ın onama kararıyla kesinleşen mahkûmiyet nedeniyle Sinan Kara, 18 Ekim Cumartesi günü teslim olacak. Kara, İnfaz Yasası uyarınca, 5 ay cezaevinde yatacak.

Sinan Kara, hakkındaki kararın kesinleşmesinin ardından Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile görüşmüştü. Adalet Bakanı Çiçek, kararın, yazılı emir yoluyla bozulmasını isteyeceği sözünü vermişti. Ancak Adalet Bakanı Çiçek'in bu yönde bir girişimi olmadı.

'Onurumun bedelini ödüyorum'

Gazetecilik yaptığı Datça'da yurttaşların destek amacıyla 1500 imza topladığı Sinan Kara, hakkındaki 30'u geçkin dava serüveninin, 2000 yılının kasım ayında, Datça Kaymakamı Savaş Tuncer 'in ''fakir fukara ismi altında eşrafa verdiği iftar yemeğiyle'' başladığını belirtti. Kara, ''Burada neden fakir yok'' sorusu üzerine kaymakamın, ''Fakir bulamadık'' karşılığını verdiğini, kendisinin de gazetede bunu manşet yaptığını anlattı.

İftar yemeğindeki fotoğrafta, savcı, hâkim ve emniyet amirinin de bulunduğunu söyleyen Kara, ''Masada bulunanların meslek yaşamımın 3 yılımı alacağı aklıma bile gelmemişti. Bu haberden sonra da yağmur gibi davalar başladı'' dedi.

'Bakan söz vermişti'

Umutsuz olmamaya çalıştığını belirten Kara, ''Ben hukukun gereğinin yapılmasını ve hukuksuzluğun giderilmesini istedim. Kimseden af dilemedik. Adalet Bakanı da dosyamın hukuksuzluklarla dolu olduğunu kabul ederek kararın bozulması için yazılı emir yoluna gideceğine dair söz vermişti. Anlaşılan o ki unuttu'' diye konuştu.


 

Cumhuriyet 16.10.2003
Kara'nın davaları

Haber yaptıkça suçlandı

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Datça'da gazetecilik yapan, ulusal basına da haber geçen Sinan Kara, ''Kaymakamın edep yerlerini görüntülediği, fakir bulunamayan Datça'yı 'yazmadığı' , deniz kumuyla villa yapan müteahhidi ve kaymakamın denize köpeğin girmesinin haram olduğunu söylediğini'' haber yaptığı için ''suçlu'' bulundu. Hakkında açılan dava sayısı 30'u geçen Kara, yerel gazetenin iki nüshasını kaymakama ulaştırmadığı gerekçesiyle 3 ay 8 gün hapis cezasına mahkûm oldu ve bu suçtan cezaevinde yattı.

Sinan Kara hakkında açılan Datça Kaymakamı Savaş Tuncer 'in icraatına dönük yaptığı haberlerle başlayan ''trajikomik'' davalardan bazıları şöyle:

- Fak-Fuk-Fon'dan ilçenin ileri gelenlerine iftar yemeği verildi. Kara'nın ''Neden burada fakirler yok'' sorusuna kaymakam, ''Fakir bulamadık" karşılığını verdi. Kara'nın olayı ''Fakirlere bak fakirlere'' manşetiyle duyurmasına kızan savcı, terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla ifadesini aldı.

- Deniz kumuyla villa yapan müteahhidi haberleştirdi. Müteahhit para cezası alırken; Sinan Kara, 1 yıl hapis cezasına mahkûm oldu.

- Datça Kaymakamı'nı mesai saati içinde denizde yüzerken görüntüleyen Sinan Kara'ya kaymakamı rahatsız etmek ve edep yerlerini görüntülemek suçlamasıyla 86 milyon lira para cezası verildi.

'Köpeğin denize girmesi haram'

- Datça Kaymakamı Savaş Tuncer, köpeğiyle denize giren bir sanatçıyı polis marifetiyle uyardı. Olayı soran Kara'ya, kaymakam, ''Köpeklerin denize girmesi yasak ve haramdır'' demecini verdi.

Haber ulusal basında da yer alınca hakkında hakaret davası açıldı. Kara'ya 3 ay 15 gün hapis cezası verildi. Bilirkişi, Kara'nın görevini yaptığını ve olayda suç unsuru olmadığını bildirdi.

Müftünün makam arabası

- Datça Müftüsü'nün cami için toplanan yardımla makam arabası aldığı haberini yaptı. Hakkında, yayın yoluyla hakaret iddiasıyla dava açılan Kara, 7 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Müftüden şikâyetçi olan cami cemaatinin tanıklığını ise mahkeme reddetti.

- Evini gazetenin idare adresi olarak gösterdiği gerekçesiyle kaymakamın başvurusu üzerine Datça Haber'in yayını durduruldu. Kaymakamın suç duyurusu üzerine de gazetenin idare yerinden dolayı Kara'ya, 6 ay 26 gün hapis cezası verildi.


 
 

 

 
 
 

  

  

 

 

 

SinanKara.com SAYFA 2 

SinanKara.com SAYFA 3  

 

 

 

REKLAMLAR

Sinan Kara'nın
Aktüel Yazıları

Gazeteci Mehmet Yürek'in Yazıları

DATÇA HABER 

 

DENİZ İNŞAAT TURİZM ve TİCARET A.Ş. Müh. İsmail Deniz
 


ÇGD


UĞUR MUMCU - SAKINCALI PİYADE
UĞUR MUMCU


Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mamak Askeri Cezaevi, Haziran 1971
Deniz Gezmiş
Yusuf Aslan
Hüseyin İnan
01 02 03 04


EVRENSEL
Evrensel


Metin Göktepe
Metin GöktepeAHMET KAYA
AHMET KAYA


BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENİYOR
Basın Özgürlüğü Engelleniyor - TGC 

 

   

 
   

Bu site Gazeteci Sinan Kara'yı desteklemek için Avrupalı Türk Gazeteciler tarafından hazırlanmıştır. 
© 2002 / 2003
- Dipl.-Ing. Ali YILDIRIM - AYPA-TV   -   28.09.2002 - 16.10.2003

Ziyaretçi Sayısı:

FastCounter by bCentral