AYPA-TV Guinnes Rekorlar Kitabina göre "Dünyanin En Kücük Televizyon Kurumudur"...

 

 

Sinan Kara

Gazeteci

 

Cagdas Gazeteciler Dernegi ==> www.CGD.org.tr

 

 

 

 

 

 

 


Gazeteci Sinan Kara


Sinan Kara'nın Haberleri


Haberlerde Sinan Kara


Sinan Kara Mahkemede


Sinan Kara'ya Destek


Sinan Kara'nın Avukatı Burhan Apaydın


Sinan Kara'nın Oğlu
Burhan Apaydın Kara


Ziyaretci Defteri


Sinan Kara Yahoo! GroupsGazeteci@SinanKara.com


Tel : 0 546 212 33 44


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsor:

AYPA-TV ist laut Guinness Buch der Rekorde "Der kleinste Fernsehsender der Welt"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datça Haber


Çagdas Gazeteciler Dernegi ÇGD GENEL BASKANI ISMET DEMIRDÖGEN'IN KONUSMASI 08.10.2002

 

Sinan Kara’ya CHP Milletvekillerinden destek (Cumhur Yaka, Gürol Ergin, Sinan Kara, Ali Arslan ve Fahrettin Üstün)

CHP Milletvekilleri: "Sinan'ın yanındayız"

Muğla Valisi, Datça Kaymakamı, Datça Cumhuriyet Savcısı ve Datça Hakimi ile ilgili olarak yaptığı haberler sonrası kıskaca alınarak hakkında sudan sebeplerle davalar açılan ve yasal olmayan biçimlerde yargılanıp yaklaşık 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Gazeteci Sinan Kara'yı desteklemek için CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Yaka, Gürol Ergin, Ali Arslan ve Fahrettin Üstün Datça'ya geldiler.
Demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğü adına Sinan Kara'nın yanında olduklarını bir basın açıklaması yaparak dile getiren Milletvekilleri "Olayların sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve araştırmalar sonucunda meclise soru önergesi vereceklerini" açıkladılar. Gurup adına konuşan CHP Milletvekili Cumhur Yaka, Gazeteci Sinan Kara'nın uğradığı haksızlıkları yakından izlediklerini söyledi. Yaka, "Ülkemizde soyguncular, banka hortumcuları, çete ele başları ellerini kollarinı sallayarak gezerken bir gazeteci Kaymakam'a iki adet gazete vermedi diye içeri atılıyor. Bu olay demokrasiye, eşitlik ilkesine ve insan haklarına aykırıdır. Biz CHP milletvekilleri olarak Sinan için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız ve yürüdüğü yolda kendisini yalnız bırakmayacağız" dedi.
Gazeteci Sinan Kara ise tüm davalarının sudan sebeplerle açıldığını yaptığı gerçek haberlerden dolayi Datça'da devleti temsil edenlerin kendisini kıskaca alarak yargı marifetiyle susturulmak istendiğini belirtti. Sinan Kara "Eger ülkemizin bir hukuk devleti olduğuna inandırılmak isteniyorsam öncelikle adaleti temsil eden onurlu ve tarafsız insanların dosyalarıma el atması ve incelemesi gerekmektedir. Hakkında dolandırıcılıktan yüzlerce imza bulunan birisi çıkıp mecliste yemin edebiliyorsa diğer yandan ben kaymakama iki gazete vermedim diye hapse atılıyorsam ve bu kararı da Yargıtay onaylıyorsa bu ülkede haksızlık, eşitsizlik ve adaletsizliğin olduğu ve de hüküm sürdüğü gün gibi ortadadır. Ben sadece hakkımı arıyorum, İstiklal Mahkemesine çıkarılırcasına yargılamalara maruz kaldım, hakkımda açılan dosyaların tümü düzmece, kıstırma ve yoketmeye dayalıdir. Haklarında yaptığım haberler karşısında aciz duruma düşenler beni devlet imkanlarıyla yoketmeye çalışıyorlar. Şu an yerel gazetem mahkeme kararıyla kapalı gerekçe ise, yasada bulunmayan traji komik bir gerekçe "Evimin bir odasını" gazetemin idare yeri olarak kullanmam... Basın yasasının 8. maddesi göz önüne alınarak gazetem kapatıldı ve bununla beraber 21 ay hapis cezası yedim. Basın yasasının 8. maddesinde evimi idare yeri olarak kullanırım ya da kullanamam diye bir suç, bir madde yok. Ülkemizdeki duyarlı olan insanlara sesleniyorum, açıkca söylüyorum bir çete çemberine alınmış bulunmaktayım onlara göre onurlu olmam ve kalemimi satmamam bir engel oluşturmuştur" dedi.


Sinan Kara’ya Avrupa’dan destek

Haber peşinde koşarken otoriteleri kızdıran Datçalı gazeteci Sinan Kara’nın başına gelenler, Avrupa’daki Türk gazetecilerin de gözünden kaçmadı. Mesleğinin gereğini yerine getirmekten başka birşey yapmayan Kara’yı yıllarca hapis ya da milyarlarca liralık para cezasıyla karşı karşıya getiren anlayış ve sisteme karşı mücadeleye katkıda bulunabilmenin yollarını arayan „Avrupalı gazeteciler“, ilk olarak meslektaşlarıyla dayanışma içinde olduklarını ilan etmeye karar verdiler. Geçtiğimiz Şubat ayında kurulan Avrupa Türk Gazeteciler Birliği’ne (ATGB) üye bir grup gazetecinin başlattığı imza kampanyasının ilk haftası içinde „Sinan Kara“nın yanında olduğunu açıklayan gazetecilerin sayısı 40’ı buldu. Bu arada bazı gazeteciler de bu durumu üyesi bulundukları meslek örgütlerinin gündemine getirmeye, bazıları da çalıştıkları yayın organlarında haber olarak yayınlamaya çalışacaklarını açıkladılar. Datça Haber gazetesinin sahibi, DHA’nın muhabiri, 11 yıllık gazeteci Sinan Kara’nın yaşadıklarının „Avrupa“nın gündemine gelmesi, kuşkusuz, „Avrupalı“ olma iddiasındaki Türkiye’ye kuşkuyla bakanların da işine gelecektir... Ama bu olasılık, „Avrupalı gazeteciler“in Türkiye’de haksızlığa uğrayan bir meslektaşlarıyla dayanışma çabasının karşısına çıkamaz. Çünkü, Türkiye’yi özgürleştirmek için, Avrupalılara „istediğiniz gibi yasaları değiştirdik, şimdi bizi aranıza alın“ diye seslenmek, yalvarmak ya da „diklenmek“ten başka yollar vardır. Böylesi dayanışmalar gibi... (gk) 

Sinan Kara'nın yanındayız! 

Biz Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan basın çalışanları, gazeteci Sinan Kara'nın karşılaştığı baskıları yakından izliyoruz. Sinan Kara’nın "Avrupalı” meslektaşları olarak kendisiyle destek ve dayanışmamızı açıklamayı, baskıları kınamayı bir görev olarak kabul ediyoruz. 
Ömer Aktaş(Frankfurt), Erol Ars (Augsburg), İlhan Ayer (Hagen), Fikret Aydemir (Brüksel), Hayati Boyacıoğlu (Berlin), Çilem Bozturgut (Ulm), Mustafa Bozturgut (Ulm), Osman Çutsay (Frankfurt), Celil Denktaş (Berlin), Serap Doğan (Duisburg), Alaatin Erdinç (Ulm), Mustafa Kemal Erdemol (Londra), İrfan Ergi (Frankfurt), Engin Erkiner (Frankfurt), Numan Ersüren (Frankfurt), Işın Greiner (Ulm), Ali Güzel (Ulm), Selami İnce (Köln), Erdoğan Karayel (Ulm), Gürsel Köksal (Frankfurt), Meryem Kösterelli (Ulm), Tuncay Kulaoğlu (Nürnberg), Güray Öz (Frankfurt), Muharrem Özsöz (Frankfurt), Shirvan Nuray Sarıkaya (Stockholm), Mehmet Sarpay (Ulm), Ali Şahin (Ulm), Salih Şahin (Ulm), Hüseyin Şenol (Ulm), Erol iri (Stuttgart), Kenan Tanis (Ulm), Sadi Tekelioğlu (Kopenhag), Veysel Tepe (Ulm), Ayça Tolun (Köln), Vedat Topal (Ulm), Erdinç Utku (Brüksel), Mehmet Ünal (Mannheim), Ömer Yaprakkıran (Frankfurt), Ali Yıldırım (Berlin), Merdan Yıldırım (Ulm), Hasan Yitgin (Münih),
Hürriyet 
Hürriyet
 
Hürriyet  
Basın Konseyi    
Basın Konseyi
   
Bianet.org   

 

  

AAA

 

 

 

111 AAA

11

 

 

 

AYPA-CHAT


DATÇA HABER 

 

ÇGD

 

 

   

 
   

Bu site Gazeteci Sinan Kara'yı desteklemek için Avrupalı Türk Gazeteciler tarafından hazırlanmıştır. 
© 2002
- Dipl.-Ing. Ali YILDIRIM - AYPA-TV   -   28.09.2002 - 08.12.2002FastCounter by bCentral